LUMIUS: aby se zákazník vezl jak v luxusním autě

13.4.2017

ROZHOVOR - Před 15 lety zahájila svou činnost společnost Lumius. "Nabízíme něco více než holý standard," říká její ředitel Miloň Vojnar v rozhovoru, který jsme při té příležitosti pořídili.

15_let_lumius.jpgÚvodem našeho setkání se ing. Vojnar omluvil, že musíme skončit přesně, protože se jde do pražských Letňan podívat se na experimentální linku na lithiové baterie určené v první řadě pro energetiku. Nic snad tak nevystihuje posun v energetice v posledních letech jako tento drobný náhled do diáře ředitele jednoho z největších českých obchodníků s energiemi. Do centra zájmu se dostaly zcela nové koncepty a myšlenky. Které ovšem s sebou nenesou jen samá pozitiva, ale také celé řady problémů a více či méně očekávatelných potíží. Přitom energie se stala tak běžnou součástí moderního světa, že už bez ní společnost v podstatě nemůže fungovat, ale málokdo si to uvědomuje. Právě to byla hlavní témata našeho rozhovoru.

Patnáct let není v lidských měřítkách tak dlouhá doba, ale firma za tu dobu může zažít hodně, že?

My jsme začínali v době, kdy ještě nebylo možné elektřinu dodávat koncovým zákazníkům a mohli jsme s ní pouze obchodovat. Jak se postupně otevíral trh s elektřinou, tak jsme se z obchodníků stali  dodavateli. Takže ano, firma se zcela zásadně změnila – ale to byl koneckonců i důsledek změn na trhu, který liberalizace otevřela. Čeští zákazníci si s tím ale poradili velmi dobře, a pružně a rychle se přizpůsobili. My se staráme samozřejmě hlavně o firmy, a ty se zachovaly tak pragmaticky, jak se od nich dá očekávat.

Když jsme u situace na trhu, jak to vypadá s dodavateli energií? Už je jeho konsolidace podle vás dokončená?

V posledních letech proběhla celá řada fúzí a nákupů, takže v tuto chvíli už je z velké části myslím ustálený. Ještě nějaké nákupy asi proběhnou, ale myslím, že velké změny už se dít nebudou.

Zoom gallery

(foto: moderní sídlo společnosti Lumius)

Dnes jste firemní dodavatel, uvažovali jste i o dodávkách pro malé uživatele?

Ano, ale nakonec padlo zásadní rozhodnutí zaměřit se na velké odběratele, kterým můžeme nabídnout přidanou hodnotu, odbornost a poradenství. Proto jsme vytvořili naše Centrum energetických služeb, ve kterém máme servisní a revizní techniky, díky kterému jsme schopni se postarat zákazníkovi o celé jeho energetické zařízení. Je to v podstatě jednoduché: když zákazníkovi v sobotu odpoledne dojde k poruše, my musíme být schopni zareagovat. Chceme, aby měli pocit, jako když jedou luxusním autem – že se do cíle dostanou pohodlně a spolehlivě.

I proto jsme třeba v roce 2008 přišli jako první s nabídkou výrazně jednoduššího modelu obchodování s plynem. Do té doby se v podstatě jelo podle velmi složitého výpočetního modelu, který měli dodavatelé zakotvený ve smlouvě s těžaři a jednoduše ho přesunuli na zákazníky. My jsme ho jednoduše začali dodávat za jednosložkovou cenu. Byla to tak jasná výhoda, že dnes je to běžné i u konkurence, ale přesně toto je ten typ inovace, který chceme zákazníkům nabízet i do budoucna.

Chceme nabízet úspory nejen finanční. Chceme šetřit také váš čas a námahu. Víme, že každé ušetřené kvantum energie můžete využít ve vlastní práci.

Na trhu s energiemi bude asi stejně jako na trhu s automobily řada náročnějších klientů, kteří něco takového vyžadují. Třeba ani ne tak kvůli luxusu, ale například kvůli technologiím, které používají…

Nepochybně. Například u novějších strojírenských technologií jsou nesmírně znát mikrovýpadky, které starším strojům nezpůsobily v podstatě žádné problémy. My proto máme k dispozici zařízení pro kontrolu kvality dodávek elektřiny, která u zákazníka můžeme nasadit, a odhalit jejich příčinu. Abychom pak případně měli pro vyjednávání s distributorem velmi přesné a podrobné záznamy. Naštěstí to není problém celé České republiky, ale v některých lokalitách je síť opravdu relativně napjatá. Především je to v místech, kde rozvoj infrastruktury nestačil tempu výstavby odběrných míst. Je pár takových míst například v severních Čechách, či v Moravskoslezském kraji, kde chybí kapacita v síti.

Vy jste si před časem přitáhli pozornost i prohlášením, že byste u nás rádi postavili malý jaderný reaktor. Jak jste k tomu plánu přišli a jak má vypadat v praxi?

Plánem bylo zvážit možnost stavby malého jaderného zdroje s využitím jako dnešní klasické teplárny. Měl to být tedy způsob, jak využít jak tepla, tak elektřiny vznikající v reaktoru, což velmi výrazně zlepšuje jeho návratnost a obecně i další ekonomické parametry. My jsme se jako firma proto do oboru pustili, koupili jsme teplárnu v Hrádku nad Nisou (vlastní ji společnost H–therma, a.s., která je součástí skupiny LUMIUS, pozn. red.), ale v tuto chvíli můžeme říci, že celý projekt je na mrtvém bodě. A mimochodem, neuvažujeme o tom jenom my, ale také několik dalších tepláren v Česku,  které by rády svůj uhelný zdroj nahradily malým jaderným.

Ve hře je asi příliš velké množství neznámých, že?

Hlavní potíž v tomto případě je, že nový zdroj si zatím nemůžete koupit a současné schvalovací procesy jsou nastavené na velké atomové elektrárny typu Temelína. Ani my, ani úřady se nemohou na takovou možnost předem připravit. Celý proces je tak plný neznámých, jisté je jen to, že bude velmi dlouho trvat. Samotné schvalování bude podle současných odhadů trvat více než dvě desítky let - navíc ještě s nejistým výsledkem. Zůstává to tedy nadále naším velkým snem, ale v tuto chvíli už se neodvažujeme doufat, že to bude něco více. Předpokládám, že první malé reaktory se nejprve musí rozšířit v oblastech, kde je nouze o energie vyšší - třeba v arktických - a pak se teprve může začít uvažovat o jejich rozšíření i k nám. Ale jak říkám, těžko v tuto chvíli odhadovat, kdy to bude, protože na trhu zatím tyto jednotky vůbec nejsou.

Má starost je, že málokdo z českých představitelů má odvahu udělat velká a dlouhodobá rozhodnutí. 

Což mě přivádí k otázce, kam se podle vás bude energetika vyvíjet dále?

To je těžká otázka. Jeden velký problém je, že máme málo zkušeností. Trh není liberalizovaný příliš dlouho; do roku 2002 byl výrazně regulovaný a s volným trhem měl společného jen málo. Zatím je tedy těžké hledat nějaké zákonitosti či pravidelnost. Kdybychom měli údaje za půl století, tak by to možná bylo jednodušší. Zatím to bylo tak, že ceny od roku 2006 vylétly vzhůru zhruba z necelých 40 euro za megawatthodinu na 90, a pak zase zamířily dolů, a to ještě níže, než byla předchozí úroveň. Co to znamená pro budoucí vývoj, je ovšem těžké odhadnout. 

Ale nedávný vývoj by přece jen mohl něco naznačovat…

Ano, druhou věcí je, že současný směr vývoje v některých zemích Evropy bude asi vyžadovat korekci. Letošní zima, kdy ceny výrazně vystoupaly vzhůru, ukazuje, jaká jsou omezení obnovitelných zdrojů. Náhrada klasických zdrojů za obnovitelné neznamená náhradu jedna ku jedné. Není to totéž, jak se právě během zimy ukázalo. Během ledna cena ve špičkách vyskočila až na 150 euro za megawatthodinu, protože v Německu nefoukalo a bylo málo volných produkčních kapacit. Potíž je ovšem v tom, že při současných cenách se investorům nevyplatí investovat do nových klasických zdrojů.

Takže byste předpovídal cenovou korekci směrem nahoru?

Ano, to by byl můj odhad. Bohužel je opravdu těžké předpovídat, jak a kdy se to opravdu bude odvíjet. K nejistotě se přidává i to, že energetika je tak úzce propojená s politikou. To samo o sobě není samozřejmě tak špatné, energetika je i věc politická, bohužel o ní často rozhodují lidé, kteří po odborné stránce s ní nemají nic společného. 

Když to trochu shrnu, zdá se Vám tedy, že se stále nepodařilo vyřešit problémy, o kterých se mluví už celé poslední roky?

Zdá se mi, že se stále zbytečně hazarduje. Energetika je naprosto nezbytnou součástí běžného života, bez elektřiny se dnes v podstatě nedá žít. Takže pokud v zásobování nastanou potíže, bude to mít ohromný dopad. Rozhodně se mi zdá, že by Evropa – nebo alespoň některé evropské státy – měly dělat více pro to, aby se možnosti vzniku takových potíží předešlo.

 A jak to je v českém prostředí?

U nás je dobře, že jsme nepodlehli německé euforii, přesto je samozřejmě co zlepšovat. Moje největší starost je, že málokdo z českých představitelů má odvahu udělat velká a dlouhodobá rozhodnutí. Česká energetika potřebuje jasnou, propracovanou a dlouhodobě platnou závaznou koncepci rozvoje oboru, který tu chybí. Musí dávat technický smysl, byť jde samozřejmě o dokument také politický.

To je ale podle mého názoru dlouhodobá bolest, ne?

Ano, a přesně v tom je problém. Mluvili jsme o tom před chvílí v souvislosti s atomovou energií: projekty, které trvají čtvrtstoletí či více, se musí řešit s velmi významným předstihem. Je to v první řadě problém jádra, které má extrémně dlouhé dodací lhůty, ale strategická rozhodnutí je nutné dělat i v jiných odvětvích. Například pro teplárenství, které je u nás založeno na uhlí, bude nutné zajistit nové zdroje. Ale štěpky a koneckonců ani odpadu není zase tolik, navíc se tím úplně nezbavíme emisí. Co se s ním stane, až začnou výrazně klesat dodávky uhlí kvůli uzavírání těžby? Stát za sebe zatím nedokázal říci, jak by si jeho budoucnost představoval. 

Děkujeme za rozhovor. (spe)

Zoom galleryMiloň Vojnar se narodil v roce 1977. Vystudoval ČVUT v Praze (obor technická kybernetika). Ve společnosti Lumius působí od roku 2006 jako obchodní ředitel, od února 2011 až dodnes na pozici ředitele. Je ženatý, žije v Borohrádku na Královéhradecku.  

Lumius je dnes jeden z nejdůležitějších dodavatelů energií na českém trhu.V úvodu své činnosti se společnost zabývala velkoobchodem s elektrickou energií, s otevíráním energetického trhu se však postupně zaměřila na dodávky elektřiny konečným zákazníkům a posléze i zemního plynu. Stejné komodity dodává i slovenským zákazníkům. Lumius se také zaměřuje na rozvíjení aktivit v oblasti teplárenství a distribuce elektřiny. 

lumius.cz > Novinky > LUMIUS: aby se zákazník vezl jak v luxusním autě
Loading...

Mohlo by Vás Zajímat

  • 13.4.2017 LUMIUS: aby se zákazník vezl jak v luxusním autě
Loading...

Mohlo by Vás Zajímat

  • 13.4.2017 LUMIUS: aby se zákazník vezl jak v luxusním autě